top
logo


logo1re.jpg
Orzecznictwo cywilne

Wyroki i postanowienia

Uporządkuj wg : nazwy | daty | pobrań [ rosnąco ]
file icon Wyrok z 25 czerwca 2009 r. sygnatura I ACa 172/09Hit!Tooltip

Potwierdzenie samego faktu skopiowania rozwiązania zastosowanego przez powoda nie mogłoby doprowadzić do przypisania pozwanemu czynu nieuczciwej konkurencji z art. 3 ust. 1 u.z.n.k. Takie potwierdzenie oznaczałoby bowiem, że pozwany wykorzystując rozwiązanie zastosowane przez powoda sięgnął tylko do kanonu wiedzy powszechnej, a zmieniając zewnętrzną postać produktu i wyraźnie go oznaczając jako wyrób swojej firmy, wyłączył ryzyko konfuzji. Takie działanie ? bez względu na motywy jakie mu przyświecały ? żadną miarą nie mogłoby być potraktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji z art. 3 ust. 1 u.z.n.k.

file icon Wyrok z 11 września 2008 r. sygnatura I ACa 205/08Hit!Tooltip

Zasadą jest, że każdy z małżonków uprawniony jest do samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym (art. 36 § 1 k.r.o.), zaś ewentualny brak zgody współmałżonka wywołuje skutek tylko, jeśli idzie o zakres zaspokojenia się potencjalnego wierzyciela (art. 41 § 1 i 2 k.r.o.).

file icon Wyrok z 10 listopada 2010 r. sygnatura I ACa 296/10Hit!Tooltip

Koszty pracy stanowią składnik kształtowania ceny udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej i co za tym idzie wzrost wynagrodzeń pracowników służby zdrowia musi w sposób istotny rzutować na cenę poszczególnych świadczeń zdrowotnych. Za takim stanowiskiem przemawia wykładnia literalna (językowa) przepisów art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. nr 149, poz. 1076 ze zm.), gdzie mowa jest o wzroście z mocy prawa kwoty zobowiązania Funduszu o określony procent kosztów pracy w poszczególnych rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej. Ten kierunek wykładni wspiera również wykładnia systemowa i funkcjonalna (celowościowa).

file icon Wyrok z 3 grudnia 2009 r. sygnatura I ACa 347/09Hit!Tooltip

Jeśli idzie o termin zapłaty należnego wykonawcy wynagrodzenia, pierwszeństwo mają zawsze odpowiednie postanowienia umowy, rzecz jasna, o ile takie postanowienia strony w niej zamieszczą (art. 642 § 1 k.c.). Możliwe jest więc umówienie się, że wynagrodzenie będzie płatne przed dniem oddania dzieła, z chwila oddania dzieła bądź w jakimś określonym terminie po jego oddaniu. Możliwe jest też ustalenie, że wynagrodzenie będzie płacone w określonych terminach częściami. Dopiero wtedy, gdy takich postanowień brak, wchodzi w grę zastosowanie reguł ustalonych w art. 642 k.c.

file icon Wyrok z 13 września 2007 r., sygnatura akt I ACa 165/07Hit!Tooltip

Wniesienie sprzeciwu w postępowaniu upominawczym, samo przez się, nie może być potraktowane jako powstała później potrzeba powołania nowych twierdzeń i dowodów, albowiem powodowi już przed wniesieniem pozwu znane było stanowisko pozwanego i tym samym był on w stanie łatwo przewidzieć jakiego rodzaju zarzuty mogą pojawić się w sprzeciwie od nakazu zapłaty.

« PoczątekPoprzednia12345678NastępnaOstatnie »
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

bottom
top

Ostatnio dodane

Najczęściej odwiedzane

Statystyki

Użytkowników : 6
Pozycje : 471
Zasoby : 6
Odsłon : 2053572

bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Template, web hosting. Valid XHTML and CSS.