Informacja z Konferencji Naukowej w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie

2009-04-16

W dniu 26 stycznia 2009 r. w siedzibie Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie odbyła się Konferencja Naukowa pt. "140 lat Sądownictwa Powszechnego na Podkarpaciu".

Podstawowym celem Konferencji było przedstawienie w historycznym i socjologicznym ujęciu znaczenia utworzenia sądownictwa powszechnego na Podkarpaciu dla lokalnych społeczności.

Konferencję otworzyło wystąpienie Prezesa Sadu Apelacyjnego w Rzeszowie Sędzi Bogumiły Burdy,  która zwróciła uwagę, że większość działających dzisiaj na terenie Województwa Podkarpackiego Sądów Rejonowych utworzona została w latach 1867 - 1868. Zostały one utworzone w związku z reorganizacją administracji państwowej i sądownictwa w ramach autonomii Galicji.

Wykład "Persony sądowi przynależne, jakie mają być - jurysta doskonały, na podstawie dzieł dawnych polskich pisarzy - prawników" wygłosił dr Grzegorz Kowalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego Krakowie. Referat zawierał mnóstwo cytatów dawnych pisarzy o pracy sądów, sędziów, adwokatów, a także zachowaniach stron procesowych w sądach przed wiekami.

Następnie wystąpili Burmistrzowie miast: Ropczyc - Bolesław Bujak, Jasła - Maria Kurawska, Kolbuszowej - Jan Zuba, którzy w swoich referatach przedstawili oddziaływanie sądownictwa na rozwój lokalnych społeczności.

Natomiast referaty Prezesów Sądów Rejonowych: w Tarnobrzegu - Marka Nowaka, w Brzozowie - Marii Olszewskiej, w Przemyślu - Andrzeja Kowalczyka i w Rzeszowie - Tadeusza Strzyż dotyczyły historii utworzenia poszczególnych sądów, ich przekształceń aż do czasów współczesnych oraz obsad sędziowskich po dzień dzisiejszy.

Swoimi wspomnieniami z pracy w wymiarze sprawiedliwości podzielili się również nestorzy sędziowskiego środowiska, sędziowie w stanie spoczynku Jan Cieślikiewicz i Paweł Kosina.

O rosnącym wpływie władzy sędziowskiej na rozwój cywilizacji mówił w swoim wystąpieniu Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa SSN Stanisław Dąbrowski.

Konferencji towarzyszyła wystawa historycznych tóg i dokumentów sądowych oraz map z zakresami właściwości oraz starych zdjęć budynków sądowych ze zbiorów Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Z zaproszonych gości w Konferencji udział wzięli: Marszałek Województwa Podkarpackiego - Zygmunt Cholewiński, Wojewoda Podkarpacki - Mirosław Karapyta, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego profesor dr hab. Stanisław Sagan, Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu prof. nad. dr hab. Jerzy Posłuszny.

Rzecznik Prasowy Sędzia Roman Skrzypek

Galeria

Rejestr zmian dla: Informacja z Konferencji Naukowej w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie
Wytworzył:
Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Robert Dworak
Dokument z dnia:
2009-04-16
Publikacja w dniu:
2017-09-08
Opis zmiany:
b/d